Schengen Vizesi, Avrupa Birliğinde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınırlardaki (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Böylece, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. Schengen’e üye ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca, AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişlerdir.

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Schengen vizesi hangi ülke için alındıysa ilk seyahat o ülkeye yapılmalıdır. Örneğin İtalya için alınan vize ile önce Almanya’ya gitmek mümkün değildir. Ancak bir kere İtalya’ya gidildi ise sonraki seyahatlerde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür.

Seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır. AB Komisyonu Schengen uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunmakla sorumludur. Schengen ülkeleri ortak SIS veya Schengen Information System adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

Tek Tip Schengen Vizesi
Aşağıda örnek olarak verilmiş sebeplerden dolayı Schengen bölgesine girmek ve burada kısa süreliğine kalmak için gerekli bir izindir;

•Akraba veya arkadas ziyareti
•Turist olarak
•İş / Ticaret amaçlı
•Konferansa katılmak üzere
Transit geçis için

Vize sınırlı bir süre için ve altı aylık dönemde en fazla 90 gün için geçerlidir.  Schengen ülkelerinin herhangi biri tarafından verilmiş olan vize diğerlerine seyahat için de geçerlidir. ( İstisna durumlarda vize yalnızca vizeyi veren ülke, ya da hamilinin pasaportu tüm Schengen ülkelerinde geçerli değilse sadece belirli ülkelere giriş için geçerli olabilir).

schengen-vizesi-1-360x204_7f076629bc23fef9dffc700677e3c263

Ülkemiz nüfus olarak Avrupa’nın bir çok ülkesinden fazlaca vatandaş bulundurmak ile beraber bunun yanı sıra Avrupa ya en çok göç veren ülkelerden biri konumundadır. Genel bir sıralama yapıldığında ülkemiz Schengen vizesine başvuran ülkeler konumunda 4.sırada bulunmaktadır. Aynı zaman da ise en çok Schengen vizesi başvurusunu Almanya vizesi almak isteyen vatandaşlarımız Almanya ülkesine yapmışlardır.

Peki Schengen vizesi nasıl alınır ? Neler gereklidir ? Bu işlemleri bilmiyorsanız bu yazımızı size çok faydalı olacak ve doğru bir şekilde yönlendirilmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle bu işlemlerin artık konsolosluktan yapılmadığını ve bunun yanı sıra konsolosluğun yetki verdiği firmalar ile yürütüldüğünü bilmenizde fayda olacaktır. iData ve Global olarak isimlendirilen tam yetkili başvuru merkezi konumunda ki bu aracı kurumlar başvuruları kabul etmekte ve bunun ile beraber konsolosluklara iletmekte görevli kurumlardır.

Bu kurumların da sizden istediği bazı hususlar mevcuttur. Avrupa ülkelerine giriş için zorunlu bir işlem olan Schengen vizesine sahip olmak istiyor iseniz öncelikle gideceğiniz ülkeye bağlı olan kurumdan randevu almalı daha sonra evrak listesi temin etmeli ve bu evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bu işlemler günümüz olaylarının da yarattığı sebep ile itibaren işlem süreçleri zor olmak ile beraber hatayı ve eksiği kabul etmemektedir.

Bu zor süreçte devreye giren kurumumuz profesyonel ekibi ve canlı destek hattı ile size tam bir Schengen vizesi danışmanı olmaktadır. Size özel olan danışmanlarınız randevunuzu oluşturmakta bunun yanı sıra evraklarınızı hazırlamakta ve başvuru esnasında başvuruyu kendileri yaparak sizi stresten karmaşadan ve hatadan uzak tutmakta görevlidirler Bu işlemler sayesinde olumlu ve garanti bir başvuru yapmış olacak ve Avrupa ülkelerine giriş için zorunlu tutulan Schengen vizesine sahip olmuş olacaksınız. Tüm bu işlemleri bu kadar kolaylaştırmak sizin eliniz de olup yapmanız gereken tek adım bizi arayarak destek almak olacaktır.